İhtiyaç olan alanlarda Güvenlik amaçlı kurulan CCTV (Kapalı Devre TV Sistemleri) sistemleri genellikle gözlemlenmesi gereken alanların giriş-çıkışlarını, çevresini, riskli bölgelerini ve ortak kullanım alanlarının izlenmesini sağlar. Böylece alanda ki insan ve araç sirkülasyonunun kontrol altında tutulması ve denetlenmesi için kullanılabileceği gibi iş güvenliği takibi, iş akışı ve performans verimliliğini gözlemlemek gibi bir çok amaca hizmet edebilir. Sistemin kurulduğu alanlarda görsel olarak caydırıcı özelliği de vardır ve muhtemel suç unsurlarını ve kazaları önlemekte oldukça etkili olan en temel ve yaygın güvenlik çözümlerinden biridir.

Günümüz son teknolojileri sayesinde CCTV sistemleri çok ileri seviyelere gelmiş durumdadır. Özellikle IP CCTV sistemlerinin yeterlilikleri ve gelişmiş fonksiyonları sayesinde 4K seviyesinde yüksek çözünürlük, yüksek sıkıştırma formatları, obje tespitinden yüz tanımaya kadar birçok akıllı analizler sunmaktadır. Gelişmiş haberleşme protokolleri sayesinde Geçiş Kontrol’den Yangın İhbar Sistemlerine kadar geniş bir sistem yelpazesine entegrasyon imkanı sağlamaktadır.

Ayrıca network tabanlı altyapısı sayesinde güvenli bir şekilde yüzlerce kilometrelik alanlarda dahi kablolu veya kablosuz iletişim seçenekleri ile kapalı bir güvenlik sistemi oluşturabilir, sunucular ile entegre ederek aylar hatta yıllar kapasitesinde saklama alanında kayıtlarınızı yedekleyebilirsiniz. Bütün bu sistemi de tek veya birden çok merkezden yönetebilirsiniz.

Teknolojinin hızla gelişmesi sayesinde günümüzde CCTV sistemleri küçük işletmelerden toplu yaşam alanlarına, endüstrüyel tesislerden havalimanlarına kadar oldukça yaygın bir alanda kullanılmaktadır.